Skontaktuj się z nami już teraz!

Zapytaj nas

Jak pielęgnować cytrusy - tajniki uprawy

0
Jak pielęgnować Cytrusy - Tajniki uprawy

Wskazówki w pielęgnacji roślin cytrusowych

Cytrusy to wzniesione krzewy lub małe drzewka o szerokiej, gęstej koronie z rodziny Rutaceae (rutowatych). Pochodzą z Azji z terenów o klimacie subtropikalnym, w naszych warunkach nie przetrwają zatem zimy na dworze. Można je uprawiać jako rośliny ozdobne w pokoju, oranżerii lub w ogrodzie zimowym. Latem wystawiamy rośliny cytrusowe na zewnątrz. Do najpopularniejszych i najchętniej uprawianych gatunków cytrusów należą Kalamondyna (Citrofortunella), Cytryna zwyczajna (Citrus limon), Mandarynka (Citrus reticulata) i Pomarańcza chińska (Citrus sinesis). Niezależnie od gatunku, wszystkie cytrusy mają lśniące i ciemnozielone liście, a kwiaty są zwykle białe i pachnące, złożone z 4-5 płatków i żółtych pręcików. Poniżej przedstawiamy tajniki uprawy roślin cytrusowych. Zobacz jak spełnić wymagania cytrusów doniczkowych.

Pielęgnacja cytrusów w gruncie. Pielęgnacja drzewek cytrusowych

Uprawa cytrusów w gruncie w naszym klimacie w większości przypadków nie będzie możliwa. Istnieją jednak gatunki cytrusów, które są mrozoodporne i takie, posadzone w gruncie, mogą zimować na większości terenu Polski. Takim cytrusem jest na przykład Citrus trifoliata, czyli pomarańcza trójlistkowa, która w pierwszych latach wymaga okrycia, później uprawa zimą w ogrodzie będzie już dla niej bezpieczna. Jednakże większość cytrusów należy traktować jako rośliny tarasowe, uprawiane w pojemnikach, które na czas mrozów należy przenieść do domu, oranżerii lub ogrodu zimowego.

Pielęgnacja cytrusów w domu. Cytrusy w doniczce.

Jak hodować cytrusy w domu? Swoje wymagania świetlne cytrusy mają spełnione w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Wieloletnie rośliny cytrusowe w mieszkaniu powinny stać zatem w miejscach ciepłych. Cytrusy potrzebują dużo światła, zwłaszcza w wysokiej temperaturze. Rośliny cytrusowe potrzebują żyznego, przepuszczalnego podłoża o o niskim pH (5,5-6,5). Idealne będzie podłoże dla cytrusów.

Podlewanie roślin cytrusowych

Cytrusy lubią mieć stały dostęp do wody. Podlewanie cytrusów należy wykonywać wodą miękką, ubogą w wapń. Nie tolerują zalegania wody w bryle korzeniowej. Wiele chorób cytrusów wynika właśnie z przesadnego podlewania. Cytrusy źle znoszą też spryskiwanie liści i gałęzi. Odradzamy zatem zraszanie cytrusów.

Przesadzanie roślin cytrusowych

Do przesadzania roślin cytrusowych wybieramy niewielkie doniczki, w których łatwiej o kontrolę nad gospodarką wodną w strefie korzeni. Przed przesadzaniem delikatnie zrusz bryłę korzeniową, by zminimalizować ryzyko jej uszkodzenia. W przypadku większych okazów od czasu do czasu wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę podłoża.

Zimowanie, a kwitnienie cytrusów

Drzewka cytrusowe kwitną od stycznia do grudnia. Jednak w zbyt wysokiej temperaturze cytrusy nie zakwitną. Cytrusy zimują w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 15℃. Wyjątkiem jest tu kalamondyna, która znosi wyższe temperatury. Kwiaty cytrusów są samopylne, wystarczy więc jedna roślina, aby otrzymać owoce. Warto też wiedzieć, że owoce cytrusów dojrzewają tylko na drzewku.

Przycinanie roślin cytrusowych

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest przycinanie roślin cytrusowych. To bodziec do wzrostu, dzięki któremu drzewka będą miały bardziej zagęszczony pokrój. Zabieg ten należy wykonywać przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, w lutym lub marcu. Zarówno młode, jak i starsze pędy po przycięciu szybko się zregenerują tworząc nowe, zdrowe przyrosty.

Żółknięcie i opadanie liści cytrusów. Nawożenie cytrusów.

Zdarza się, że liście cytrusów nagle żółkną i opadają. Najczęściej świadczy to o niedoborze składników mineralnych. Żółknące liście potraktuj chelatem żelazowym, zawartym w nawozie do cytrusów – taki zabieg na ogół rozwiąże problemy żółknących i opadających liści cytrusów.

Choroby i szkodniki cytrusów

Cytrusy uprawiane w mieszkaniach mogą być atakowane przez szkodniki roślin doniczkowych. Należy zwrócić uwagę czy na drzewkach nie zadomowiły się przędziorki, tarczniki i miseczniki. Regularne oglądanie rośliny, pozwoli na wczesne wykrycie niechcianych lokatorów i szybką ich eliminację drogą biologiczną, chemiczną lub mechaniczną.

Teraz, gdy wiesz jak dbać o rośliny cytrusowe, z łatwością stworzysz śródziemnomorski klimat w domu, oranżerii, czy na tarasie. Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium