Skontaktuj się z nami już teraz!

Zapytaj nas
Dlaczego moja roślinka nie rośnie? 0
Dlaczego moja roślinka nie rośnie?

 

Dlaczego moja roślinka nie rośnie?

Osoby, które posiadają w domu jakiekolwiek rośliny, wiedzą, że czasami ich wzrost zatrzymuje się z niewyjaśnionej przyczyny. Mimo prawidłowego podlewania, naświetlenia, nawożenia i warunków, jakie im dajemy, nie chcą rosnąć, a czasami nawet usychają i mizernieją. Zastanawiamy się wtedy, dlaczego tak się dzieje. Przez długi czas szukamy przyczyny, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie ją odnaleźć. Co może powodować zahamowany wzrost roślin? Jak odkryć przyczynę? Przedstawiamy kilka istotnych faktów, które należy sprawdzić. 

 

Sprawdź naświetlenie rośliny

 Jak wiadomo, każda roślina posiada inne i indywidualne wymagania. Jedna może tolerować promienie słoneczne, podczas gdy druga będzie na nie bardzo źle reagować. Jeśli chodzi o natężenie promieni słonecznych, warto sprawdzić, w jakich warunkach przebywa roślina. Przyczyną powolnego wzrostu bądź jego zahamowania, może być nadmiar lub brak promieni słonecznych. Aby się o tym przekonać, powinniśmy dowiedzieć się nieco więcej na temat rośliny, z którą mamy w danej chwili do czynienia. Dowiemy się wówczas, jakie ilości światła są odpowiednie i zalecane dla danego gatunku.

 

 

 

Sprawdź dostępny w naszej ofercie Kroton 120 cm, klikając tutaj!

 

Odpowiednie nawodnienie

 Aby znaleźć przyczynę powolnego wzrostu naszej rośliny, musimy sprawdzić stan jej nawodnienia. Może się okazać, że zbyt rzadko lub zbyt często jest ona przez nas podlewana. W tym przypadku również możemy zasięgnąć informacji w jakimś źródle i dowiedzieć się ile wody potrzebuje dany gatunek. Jeśli roślina dostaje nadmiar wody, lub ma ciągły jego brak, wówczas może to wpłynąć negatywnie na jej wzrost. Wystarczy jedynie odpowiednio dobrać proporcje i częstotliwość podlewania. 

 

Nieproszeni goście

 Istnieje szansa, że naszą roślinę upodobały sobie i zamieszkały na niej szkodniki. Są one największymi wrogami w ogrodach, ale i również w roślinach doniczkowych znajdujących się w domu. Jeśli faktycznie to szkodniki są powodem problemów ze wzrostem, musimy niezwłocznie zacząć z nimi walczyć. Na szczęście, w sklepach ogrodniczych możemy znaleźć wiele produktów, które pozwolą nam raz na zawsze się z nimi uporać. Musimy podjąć szybkie i konkretne działania, zanim szkodniki całkowicie wyniszczą naszą roślinę.

Przepiękna Areka 100 cm dostępna za 95 zł tutaj!

 

A co z korzeniami?

 Do uszkodzeń korzeniowych dochodzi najczęściej przy wykopywaniu i przesadzaniu naszych roślin. Uszkodzenia te, mogą rzutować na późniejsze problemy ze wzrostem. Aby tego uniknąć, musimy odpowiednio wykonywać proces przesadzania roślin i zadbać o właściwe podłoże. W ofercie sklepu CocaFlora znajdziesz wiele rodzajów podłoża, dedykowanych do konkretnych gatunków roślin. Które z nich warto wybrać i do jakich roślin się sprawdzi?

 

Rodzaje podłoża:

  • podłoże do roślin zielonych, typu Areka, Monstera Fikus itp. - podłoże dedykowane rośliną zielonym, które znajdziesz w naszej ofercie za jedyne 13,81 zł, klikając tutaj!
  • mix, podłoże przeznaczone dla roślin, takich jak Marant, Calathei czy Filodendron. W naszej ofercie za jedyne 11,89 zł, sprawdź!
  • podłoże do sukulentów, m.in. Adenium, Crassula i kaktusów za jedyne 9,34 zł tutaj!

Przesadzanie rośliny

 Nieodpowiednie przesadzanie może mieć ogromny wpływ na późniejsze problemy ze wzrostem. Jak już wyżej wspomniano, może to spowodować uszkodzenie systemu korzeniowego. Aby uniknąć takiego wypadku, warto sięgnąć po informacje na temat prawidłowego przesadzania rośliny. Jeśli cały proces wykonamy starannie i poprawnie, nie powinno dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego i zahamowania wzrostu roślinki. Pamiętajmy o tym, żeby czerpać wiedzę od osób zainteresowanych ogrodnictwem, jeśli sami niezbyt wiele o nim wiemy. Co więcej, należy również zaznajomić się z zasadami podlewania roślin po ich przesadzeniu. W przypadku kaktusów i sukulentów, nie wolno ich nawadniać przez około 1,5 tygodnia zarówno po, jak i przed przesadzeniem. Natomiast w przypadku roślin zielonych wskazane jest lekkie namoczenie podłoża.

 

To już najważniejsze aspekty, których znajomość pozwoli Ci zadbać o piękny wygląd i zdrowy rozwój rośliny!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl