Skontaktuj się z nami już teraz!

Zapytaj nas

Oliwka europejska – jak dbać o nią przez cały rok

0
Oliwka europejska – jak dbać o nią przez cały rok

Jak uprawiać drzewko oliwne w doniczce

Olea europaea, czyli oliwka europejska to niskie, wolno rosnące drzewo, które w naturze dorasta do 7 metrów wysokości. Liście oliwki są zimozielone, lancetowate i mają szarozieloną barwę i osiągają 8 cm długości. Oliwka europejska kwitnie od czerwca do lipca, tworząc żółtobiałe, pachnące kwiaty, zebrane w małe kwiatostany. Popularne, jadalne owoce oliwki europejskiej mają śliwkowy kolor, dorastają do 4 cm długości i pojawiają się dopiero zimą. Nie ma wygórowanych wymagań glebowych i wilgotnościowych.

Jak pielęgnować i uprawiać oliwkę na tarasie?

Oliwkę europejską uprawia się jako roślinę tarasową, co oznacza, że nie zimuje ona w gruncie i dlatego sadzimy ją w pojemniku jako roślinę śródziemnomorską. Oliwka europejska jest rośliną okazałą o dużej wartości dekoracyjnej. Wystawiamy oliwkę na zewnątrz po przejściu wiosennych przymrozków.

Oliwka europejska zimą. Uprawa oliwki w doniczce.

Uprawa drzewka oliwki w gruncie w klimacie Polski jest bardzo zawodna, a wręcz niemożliwa. Chcąc odpowiednio zadbać o oliwkę musimy posiadać odpowiednie, jasne pomieszczenie, w którym spędzi ona zimę. Podczas zimowania nawadniaj oliwkę mniejszymi dawkami wody. Roślina zimuje w temperaturze 5-8℃. Wartym uwagi jest fakt, że, aby roślina zakwitła konieczne jest pozostawienie jej w temperaturze poniżej 10℃ co najmniej przez 2 miesiące. Ponadto obciążanie gałęzi tak, aby się zwieszały może korzystnie wpłynąć na owocowanie.

Oliwka europejska w mieszkaniu. Jak dbać o drzewko oliwne w domu?

Oliwka europejska jest bardzo popularną rośliną doniczkową. Drzewko oliwne uprawiane w domu dorasta do 3 metrów wysokości. Oliwka uprawiana powinna być w podłożu z dodatkiem grubego piasku. Pielęgnacja oliwki europejskiej polega też na zapewnieniu jej dobrego drenażu, odprowadzającego nadmiar wody z podłoża.

Ustawiamy w miejscu jasnym, najlepiej nasłonecznionym w temperaturze pokojowej. Korzystna będzie południowa wystawa. Podlewaj oliwkę umiarkowanie przez cały rok, gdyż zbyt długie przesuszenie podłoża jej nie służy. W dbanie o drzewko oliwne wlicza się też jej zasilanie w okresie wzrostu co dwa tygodnie nawozem organicznym.

Oliwka europejska – przesadzanie

Każdej wiosny należy przesadzić oliwkę do większej donicy. Przesadzając roślinę należy być pewnym, że temperatura będzie już wysoka, gdyż ciepło jest konieczne dla rozwoju korzeni oliwki. Gdy rozmiar pojemnika przekroczy 45 cm szerokości, wystarczy jedynie wymieniać co roku wierzchnią warstwę podłoża.

Rozmnażanie oliwki europejskiej

Rozmnażanie oliwki jest możliwe z nasion wysiewanych wiosną lub latem. Możliwe jest też rozmnażanie przez półzdrewniałe sadzonki, które pobiera się latem. Ukorzeniają się one jednak z trudem.

Przycinanie oliwki

Po owocowaniu oliwkę można przyciąć. Pozwoli to zachować pożądaną wielkość oraz atrakcyjny pokrój drzewka oliwkowego. Przycinanie oraz przerzedzanie korony oliwki można prowadzić tak, aby kształtować bonsai. Oliwka europejska jako bonsai to cieszące wzrok żywe rzeźby.

Korzyści oliwki europejskiej

Oliwka europejska należy do jednych z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Jej sękaty pień, szarozielone liście i pokrój atrakcyjnego drzewka nadają wnętrzom i tarasom śródziemnomorskiego charakteru. Ta niezwykła roślina od lat wykorzystywana jest w gastronomii, medycynie oraz kosmetyce. Warto mieć ten szlachetny okaz w swoim domu i na tarasie, bo przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczy nam się kwitnieniem, a nawet zaowocuje, dając popis bogactwa, które w sobie posiada.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium