Skontaktuj się z nami już teraz!

Zapytaj nas
Darmowa dostawa paczkomat od 99zł
Kurier od 249zł

Paprotka - kiedy i jak często podlewać?

0
Paprotka - kiedy i jak często podlewać?

Zastanawiasz się nad tym, ją podlewać paprotkę, aby była w jak najlepszej kondycji i zachwycała swoimi pięknymi, zielonymi listkami? Właściwe podlewanie to klucz do sukcesu w pielęgnacji tej kapryśnej nieraz rośliny. Dlatego też, jeśli chcesz poznać tajniki odpowiedniego nawadniania paprotki doniczkowej, to koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas artykuł. Dowiesz się z niego, po jaką wodę najlepiej sięgać i jaka powinna być częstotliwość podlewania. 

Pielęgnacja paprotki – poznaj najpierw jej naturalne środowisko 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak pielęgnować paprotkę, na początku poznaj jej naturalne środowisko występowania. Jest to wyjątkowa roślina, którą najczęściej można spotkać w wilgotnych, jasnych lasach. Majestatycznie porasta zbocza, skarpy, wybija się spomiędzy kamieni, skał, a także korzeni drzew. Na różnych stronach możesz natknąć się na informacje, że paproć to roślina cieniolubna. Nie do końca jest to prawda. 

Paprotka – jak dbać? Przede wszystkim trzeba zapewnić jej dostęp do rozproszonego światła, w innym przypadku zacznie marnieć w oczach. W naturalnym środowisku paprotka rośnie w cieniu drzew i innych roślin, które chronią ją przed bezpośrednią ekspozycją na promienie słoneczne. Jest to zatem roślina doniczkowa, której nie powinno stawiać się na parapecie lub koło okna. Dobrze czuje się w głębi mieszkania, gdzie nie ma przeciągów

Jak często podlewać paprotkę?

Zanim przejdziemy do tego, jak podlewać paprotkę, opowiemy o ziemi, jaką należy jej zapewnić. Ma to duże znaczenie w kontekście podlewania i dostarczania roślinie niezbędnych do wzrostu minerałów. Większość paproci najlepiej rośnie w wilgotnej i dobrze drenowanej glebie, która jest bogata w substancje odżywcze i ma lekko kwaśny odczyn pH. Skomponowana gleba powinna być przy okazji przepuszczalna, aby zapobiec zalewaniu korzeni, a jednocześnie zdolna do utrzymywania wilgoci. Idealna mieszanka składa się z: torf, ziemi ogrodowej oraz perlit lub piasku w proporcjach 2:2:1 lub 3:2:1, co pozwala na poprawę drenażu gleby oraz zatrzymywanie wilgoci. Chcesz się upewnić, jak dbać o paprotkę konkretnego gatunku? Przed sadzeniem sprawdzić specyficzne wymagania glebowe konkretnej rośliny – w profesjonalnych sklepach podane są one w opisach. 

Paprotka – jak dbać o nią w kontekście podlewania? Aby utrzymać roślinę w dobrym stanie warto przestrzegać kilku zaleceń:

  • regularnie podlewaj paprotkę, ponieważ lubi wilgotną glebę. W okresie letnim, gdy temperatura jest wyższa, może to oznaczać podlewanie co kilka dni. Zimą paprocie, podobnie jak inne kwiaty, potrzebują mniej wody,
  • koniecznie sprawdzaj wilgotność gleby przed podlewaniem. Najlepiej włożyć palec w glebę na głębokość około 2-3 cm i podlewać, jeśli gleba jest sucha. Staraj się utrzymać wilgotne podłoże, jednak nie doprowadzaj do przelania, 
  • nie lej wody w jedno miejsce, tylko na całą powierzchnię. Jeżeli woda przeleci na podkładkę, to odczekaj chwilę i ją usuń,
  • częstotliwość podlewania paproci może różnić się w zależności od gatunku. Woda do podlewania powinna być przy tym odstana i w temperaturze pokojowej. 

Nie wiesz jak uratować paprotkę, która zaczyna brązowieć, usychać i gubić liście? Być może utrzymujesz zbyt niski poziom wilgotności gleby lub masz suche powietrze. Uprawa i pielęgnacja paproci w domu nie jest łatwa. Jeżeli chcesz kompleksowo zadbać o roślinę nie możesz także zapomnieć o jej zraszaniu oraz nawożeniu, nie wspominając o sezonowym przesadzaniu. 

W naszym sklepie oferujemy różne, pierzaste gatunki paproci, które z pewnością przykują Twoją uwagę. Jeżeli obawiasz się, że Twoje warunki domowe nie będą sprzyjać paprotkom, to wybierze inne rośliny. Polecamy między innymi:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium