Nic lepiej nie wprowadzi do naszego ogrodu jesiennej atmosfery niż wrzosy, które symbolizują właśnie tę porę roku oraz okres przemijania. Znane i uprawiane od wieków były inspiracją nazwy dla dziewiątego miesiąca roku. Zazwyczaj to właśnie w tym okresie możemy podziwiać tę roślinę w pełnej okazałości. Naszym przodkom służyła nie tylko jako element dekoracji ogrodu, ale również sposób do przewidywania ciepłej i długiej jesieni lub mroźnej zimy. Jak mówi tradycja, roślina kwitnąca od góry zwiastuje długą i ciepłą jesień, jak również szybkie pojawienie się śniegu i mróz. Warto również nadmienić, że wrzosy są cenione również dzięki swoim wyjątkowym zastosowaniom leczniczym.
👉 Wrzos pospolity
Zazwyczaj osiąga do 50 cm wysokości i jest rośliną wieloletnią. Swój atrakcyjny wygląd zawdzięcza cienkim gałązkom, gęsto obsadzonym kolorowymi kwiatami oraz zielonymi liśćmi. Występuje w różnych barwach, na przykład fioletowej, różowej czy białej. Poza okresem kwitnienia (lipiec-październik), najczęściej prezentuje się pod postacią złotych lub srebrzystych liści.
[product id=693615,693486,693614,693488,707,"" limit="5" slider="true"]
Na działce czy w doniczce? 🤔
Wrzosy, choć największe wrażenie robią w grupach - wrzosowiskach, posadzonych w ogrodzie, to również piękny efekt tworzą ustawione na balkonie lub tarasie w doniczce czy drewnianej skrzynce. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, musimy pamiętać o kilku ważnych wymaganiach, jakie stawia nam ta roślina.
Aby móc cieszyć się jej pięknym wyglądem jak najdłużej, musimy ustawić ją w miejscu, gdzie nie gromadzi się woda, a najlepiej jakby była to sucha lokalizacja. Dodatkowo, wrzosy lubią miejsca z niemal całodniowym dostępem do słońca. Co ważne, muszą być możliwie jak najbardziej osłonięte przed wiatrem. Z tego powodu, jeśli sadzimy je w ogrodzie, dobrym pomysłem będzie skomponowanie ich z niskimi iglakami i krzewami.
👉 Odpowiednie podłoże
Idealnym gruntem pod wrzosy jest ziemia piaszczysta, sucha i zdecydowanie kwaśna (pH 3,5-5). Dlatego, przed ich posadzeniem najlepiej zaopatrzyć się w kwaśny torf lub ziemię do innych roślin, które również preferują podobne podłoża. Doskonałym wyborem będzie nasz torf z torfowców sphagnum, który znajdziesz 👉tutaj.
W połączeniu z ziemią ogrodową stworzy idealne warunki dla tej rośliny. Wartym przemyślenia dodatkiem, zarówno ze względów estetyki, jak i funkcjonalności jest również kora, którą wysypujemy wokół sadzonek wrzosu. Będzie doskonale się prezentować, a dodatkowo zapobiegnie nadmiernemu wysuszaniu podłoża oraz wyrastaniu chwastów.
👉 Jak sadzić wrzosy?
Z faktu, że cechują się one płytkim systemem korzeniowym, cały proces sadzenia ogranicza się jedynie do wykonania niewielkiego, około 20-centymetrowego dołka w wyznaczonym miejscu, wypełnienia go wcześniej wspomnianą mieszanką torfu z ziemią i wsadzeniem rośliny. Dolne gałązki powinny dotykać podłoża.
Jeśli tworzymy wrzosowisko w ogrodzie, wystarczy posadzić około 10 sadzonek na metr kwadratowy. Większe zagęszczenie nie jest konieczne, ponieważ z czasem wrzosy same się rozrosną. Natomiast sadząc je w doniczkach, dla lepszego efektu kolorystycznego, lepiej rozmieścić je gęściej. Tuż po wsadzeniu wrzosów wymagają one obfitego podlania.
👉 Codzienna pielęgnacja
Mogłoby się wydawać, że wrzosy są wymagające, jednak parę wskazówek i każdy poradzi sobie z pielęgnację tych roślin. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich odpowiednie nawodnienie. Ich podłoże zawsze musi być wilgotne, warto dopilnować tego zwłaszcza podczas upałów. Nie możemy natomiast doprowadzić do ich przelania, bo to spowoduje powstanie pleśni.
Istotnym aspektem podczas pielęgnacji wrzosów jest również nawożenie. Dotyczy to szczególnie tych uprawianych w doniczkach. Nie oznacza to jednak, że wrzosowiska ogrodowe tego nie potrzebują. Do utrzymania odpowiedniego pH gruntu konieczny jest nawóz, który dodatkowo wspomaga kwitnienie wrzosów. Wszelkie preparaty zakwaszające są również pożądane w ich pielęgnacji.
[product id=21166,21165,21167,24927,"" limit="4" slider="true"]
Mimo odporności wrzosów na mróz, dobrą praktyką jest okrywanie ich na zimę. Najlepiej sprawdzą się do tego świerkowe gałęzie lub włóknina.
Sumienne stosowanie się do powyższych zasad zapewni piękne, bujne, kolorowe rośliny. 💚