Skontaktuj się z nami już teraz!

Zapytaj nas
Darmowa dostawa paczkomat od 99zł
Kurier od 249zł

Kalatea – jak uprawiać to „cudo”?

0
Kalatea – jak uprawiać to „cudo”?

Większość osób słysząc nazwę ostrzeszyn, prawdopodobnie nie ma żadnych skojarzeń, a już na pewno nie ze światem flory. Ewentualnie na myśl może przyjść jakaś bliżej nieznana miejscowość w Polsce. W rzeczywistości ostrzeszyn to potoczna nazwa kalatei. Wypadła z użycia, w przeciwieństwie do samej rośliny, której uprawa uchodzi za krzyk mody. Co prawda kalatea wciąż może zazdrośnie oglądać się na monsterę dziurawą, ale zostawiła w tyle wiele innych znanych gatunków. Jej zaletą jest różnorodność odmian, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Odmiany kalatei – co wybrać?

Odmiany kalatei różnią się wyglądem, ale wszystkie należą do  roślin „modlących się”. Ich liście zmieniają położenie tak, aby możliwie najefektywniej korzystać z promieni słonecznych. Podążają za nimi.

  • Kalatea ‘Rufibarba’ – to dostojna odmiana o strzelistym pokroju i wydłużonych, karbowanych liściach. Z wierzchu są ciemnozielone, od wewnątrz bordowofioletowe (podobnie jak długie ogonki liściowe).


  • Kalatea ‘Vittata – wytwarza sercowate, lekko wydłużone liście, z efektownymi symetrycznymi, białosrebrzystymi prążkami.


  • Kalatea lancetolistna – gatunek wytwarza długie, szerokolancetowate liście z symetrycznymi, ciemnozielonymi plamkami.

Kalatea – jakie ma wymagania?

Kalatea w naturze jest osłonięta przez wyższe krzewy, drzewa, a także wspinające się po nich pnącza. Dlatego dociera do niej głównie światło rozproszone. W uprawie pojemnikowej tego światła może być co prawda więcej, ale również nie może być bezpośrednie. Dlatego kalatea dobrze rośnie na parapetach okien skierowanych na północ, poradzi sobie z wystawą wschodnią, ale na zachodniej czy południowej ulega oparzeniom i jest zagrożona wysychaniem. Oczywiście kalateę można również uprawiać w pobliżu okna. Warto ustawiać ją przy innych roślinach tropikalnych ozdobnych z liści. Tworze efektowne kompozycje w obrębie rodzaju Calathea, a jednocześnie atrakcyjnie wygląda ustawiana przy marantach, monsterach mini, filodendronach, epipremnum, fikusach, dracenach czy alokazji. Dobrze pasuje do nowoczesnych wnętrz, np. salonów i sypialni.

Kalateę uprawia się w uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych, lecz zaleca się rozluźnić podłoże, np. mieszając z keramzytem. Dodatkowo na dnie donicy usypuje się z tego materiału warstwę drenażową (przynajmniej 2-3cm).

Jak uprawiać kalateę? Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Kalatea uchodzi za gatunek łatwy w uprawie i w odpowiednich warunkach, a także przy właściwej pielęgnacji nie sprawia problemów w uprawie. Rzecz jasna – podobnie jak w przypadku innych roślin - niezbędna jest systematyczność opieki.

Jak podlewać kalateę?

Kalateę podlewa się dopiero wtedy, gdy wyschnie wierzchnia warstwa podłoża. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie długotrwale mokra. Roślina nie lubi zalegającej wody w doniczce (trzeba ją wylewać). Częstotliwość podlewania zależy od temperatury, stanowiska i wilgotności powietrza. Można przyjąć w mocnym uśrednieniu, że latem podlewa się 2 razy w tygodniu, zimą co 7-10 dni.

Jak nawozić kalateę?

Od wiosny do końca lata nawozy można aplikować średnio co 2 tygodnie. Optymalne w tym wypadku są produkty, które zawierają dużo potasu, a mniej azotu. Dzięki temu kalatea atrakcyjnie krzewi się, a ponadto jest mniej podatna na niekorzystne czynniki, np. przesuszenie. Poza nawozami mineralnymi dla roślin o ozdobnych liściach dobrze sprawdzają się także nawozy organiczne, np. humusowe, pałeczki nawozowe i nawozowo-owadobójcze.

Jak i kiedy przesadzać kalateę?

Kalatea nie ma dużych wymagań względem wielkości pojemników. Przesadza się ją raz na kilka lat – gdy korzenie przerastają otwory na dnie donicy lub część nadziemna rośliny jest nieproporcjonalnie duża względem pojemnika. Optymalny jest termin wczesnowiosenny.

Uprawa kalatei – dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne i ochrona

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, zwłaszcza w okresie zimowym – przy uruchomionym centralnym ogrzewaniu – jest regularne zraszanie rośliny i stosowanie nawilżacza powietrza. To ogranicza ryzyko zasychania końcówek liści. Do zraszania, podobnie jak do podlewania, najlepiej używać wody przegotowanej, miękkiej (nie pozostawia osadu). W nadmiernie suchych warunkach (przesuszenie, suche powietrze) kalatea staje się podatna na przędziorka. Szkodnika można zlikwidować przez wykonanie roślinie „prysznica” (zabiegi często trzeba ponawiać). Jeśli problem jest nasilony, stosuje się preparaty przędziorkobójcze, np. 2-3 zabiegi w odstępach 5-7 dniowych (trzeba kierować się instrukcją producenta). Przy intensywnym nawożeniu azotem (chociaż nie tylko) wystąpić mogą mszyce. Ich żerowanie związane jest z wydzielaniem lepkiej spadzi (związki cukru, które nie są trawione przez organizmy mszyc). Zwalcza się je różnorodnymi – ekologicznymi i chemicznymi środkami owadobójczymi dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Oklapły pokrój rośliny, plamy i żółknięcie liści może świadczyć o nadgorliwym podlewaniu.

Powyższe opisane sytuacje nie są częste – wystarczy systematyczność i odrobina praktyki, by kalatea zachwycała swoim wyglądem, a nie sprawiała problemów.

W sklepie CocaFlora znajdziecie kalatee w rozmiarach od 10 aż do 80cm TUTAJ

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium