Kwiaty i Rośliny Doniczkowe CocaFlora
Darmowa dostawa paczkomat od 99zł
Kurier od 249zł

Ogród wertykalny, czyli zielona ściana z roślin. Sprawdź jak go zrobić i jakie rośliny doniczkowe wybrać.

0
Ogród wertykalny, czyli zielona ściana z roślin. Sprawdź jak go zrobić i jakie rośliny doniczkowe wybrać.

Montaż zielonej ściany – jaką konstrukcję wybrać?

Pracę nad budową zielonej ściany należy rozpocząć od koncepcji, czyli zaplanowania miejsca oraz wymiarów konstrukcji. Przy okazji należy sprawdzić nośność ściany, na której zamierzamy stworzyć wertykalny ogród. 1 m2 zielonej ściany po podlaniu kwiatów może ważyć nawet 25 kg. Ważny dla użytkownika będzie przede wszystkim wybór systemu, a co za tym idzie sposobu nawadniania i ewentualnego oświetlenia, a także konserwacji i prac związanych z ogrodem.

Prace przygotowawcze będą ściśle związane z technologią ogrodu wertykalnego. Przykładowo mobilna ścianka z zamkniętym obiegiem wody nie będzie wymagała wcześniejszego przygotowania powierzchni pod pionową przegrodą. Przy budowie konstrukcji związanej ze ścianą należy zadbać o odpowiednią izolację powierzchni. Należy zastosować takie same środki jak w przypadku strefy mokrej w łazience: ścian prysznica lub wanny oraz strefy nad umywalką.

Szczelna płyta, wodoodporna folia lub inne materiały można wybrać z szerokiej gamy materiałów w sklepie z artykułami budowlanymi. Natomiast modułowe systemy ściennych kwietników do tradycyjnego podlewania pozwolą zaoszczędzić czas na wykonanie instalacji wodno–kanalizacyjnej, która będzie konieczna w przypadku systemu zasilanego z wodociągu.

Żywe ściany na tkaninie z filcu

Pionowo rozpięta tkanina z filcu umożliwia wzrost rozmaitych roślin domowych. Do umocowania roślin wystarczą zwykłe kieszenie z filcu ogrodniczego przypięte do tkaniny podporowej. Można też kupić gotowy materiał z kieszeniami. Tkanina irygacyjna, na której umieszczone są rośliny powinna być stale wilgotna.

Do większości zielonych ścian z filcu warto zamontować pompę do akwarium o niewielkiej pojemności. Pobierać ona będzie wzbogaconą nawozami wodę u podstawy ściany i rozprowadzać ją wzdłuż górnej granicy. Delikatny strumień powinien łagodnie omywać ściankę tak, by woda nie była rozchlapywana. Glony i mchy, które szybko się rozwiną na wilgotnej powierzchni filcu, nadadzą całości naturalny wygląd.

Ściana z mchu, niczym obraz

Popularnym rozwiązaniem jest również ściana z mchu. Można ją wykonać własnoręcznie naklejając różne gatunki mchu do płyty korkowej lub MDF albo korzystając z gotowych siatek z tworzywa sztucznego. Do stworzenia ściany z mchu można wykorzystać mech chrobotek, mech płaski lub mech gąbczasty.

Każdy z nich nie wymaga podlewania, a jedynie regularnego zraszania. Należy pamiętać, że ściana z mchu nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Trzeba również zapewnić takiej zielonej ścianie wilgotność powietrza na poziomie ok. 40%.

Jeśli szukasz gotowych obrazów z mchu - zajrzyj TUTAJ

[product id="10223,17812,18819,10249,17739," limit="5" slider="true"]

Jakie rośliny się sprawdzą do zrobienia zielonej ściany?

Dobierając rośliny do zielonej ściany musimy mieć pewność, że poradzą sobie w warunkach, jakie mamy do dyspozycji w naszym domu lub mieszkaniu. Do zielonej ściany w sypialni czy biurze nadadzą się poprawiające jakość powietrza wilgociolubne paprocie. Kwitnący skrzydłokwiat również lubi stały, wysoki poziom wilgotności w podłożu, podobnie jak ozdobna maranta.

Doskonałą aranżację stworzą pnącza takie jak epipremnum, scindapsus, czy filodendron pnący. Warto jednak pamiętać, że graniczony rozwój korzeni sprawi, że gęstość roślin stanie się większa właśnie na zielonej ścianie. Szybkorosnące gatunki należy więc systematycznie przycinać, aby zielona ściana zachowała swój kształt.

Można także zrobić zieloną ścianę z roślin obrazkowatych. Tutaj królować powinna monstera dziurawa, filodendrony o ozdobnych liściach. W takiej egzotycznej kompozycji aglaonemy wprowadzą kolor, będąc stosunkowo łatwe w uprawie. 

[product id="31547,392,1774,16901,464," limit="5" slider="true"]

Jak nawadniać ogród wertykalny w domu?

Zielona ściana w domu przywodzi na myśl tropikalną dżunglę, jednak z zasady ściany roślin inspirowane są warunkami środowiska, jakie panują na wilgotnych ścianach skalnych. Dobrze nawadniany i natleniony system korzeniowy roślin jest tam stale odżywiany składnikami z płynącej wody.

W domu na takiej ściance woda zawierać powinna substancje dostosowane do potrzeb wybranych na green wall gatunków roślin doniczkowych. Jednak dawkowanie nawozów, także mikroskładników musi być bardzo dokładne, by uniknąć oparzeń, wywołanych przedawkowaniem.

Tradycyjne podlewanie

Podlewać ogród wertykalny można tradycyjnie, gdy rośliny umieszczone są w doniczkach lub kieszeniach, zamontowanych do ściany. Ścianę zieleni może wówczas tworzyć zestaw półek, wiszących kwietników lub moduł filcowej tkaniny.

Podlewając rośliny konewką możemy zbudować także przepływowy system nawadniania roślin, gdzie nadmiar wody spływa do podstawek. 

Automatyczne nawadnianie zasilane z wodociągu

Automatyczne nawadnianie zielonej ściany wymaga podłączenia do wodociągu. Woda powinna być doprowadzona jak najbliżej osi konstrukcji, zaś odpływ kanalizacyjny należy wykonać pod dolną rynną zbiorczą.

Sterownik, uruchamiający automatyczny system nawadniający wymaga podłączenia do prądu i nie musi znajdować się w tym samym pomieszczeniu, co wertykalny ogród.

Zamknięty obieg wody na ściance mobilnej

Mobilny green wall z zamkniętym obiegiem wody to sposób na zieloną ścianę, która może stanąć wszędzie. Wolnostojący ogród wertykalny w salonie nie wymaga też tworzenia osobnej instalacji wodnej. U podstawy takiej ścianki znajduje się zbiornik z wodą, która za pomocą pompy nawadnia green wall. Woda, wzbogacona o składniki odżywcze, krąży w zamkniętym obiegu.

Wybierając ten rodzaj zielonej ściany należy zapewnić w jej pobliżu podłączenie do prądu.

Green wall i światło. Czy warto zastosować dodatkowe oświetlenie?

Ogród wertykalny powinien być eksponowany na światło, jednak nie należy wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Na zieloną ścianę najlepiej wpływa światło rozproszone. Jeśli w pomieszczeniu nie będzie wystarczająco światła, należy rozważyć dodatkowe oświetlenie zielonej ściany.

Odległość między lampą a rośliną zależy od rodzaju oświetlenia, mocy żarówki, rozmiaru grupy roślin i ich wymagań co do intensywności światła. W przypadku doświetlania zielonej ściany zaleca się użycie żarówek o odpowiednim dla roślin spektrum światła. Należy unikać oświetlania roślin od dołu lub od boku, ponieważ może to skutkować wyginaniem się roślin w kierunku światła, co negatywnie wpłynie na estetykę ogrodu wertykalnego.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w osobnym wpisie blogowym dotyczącym doświetlania roślin domowych.

Konserwacja wertykalnego ogrodu

Regularna konserwacja wertykalnego ogrodu jest konieczna w przypadku ścianki z zamkniętym obiegiem wody. Może bowiem dojść do zablokowania obiegu wody przez odkładające się w przewodach sole mineralne. Dlatego raz w miesiącu należy dokładnie wyczyścić i wypłukać czystą wodą wszystkie urządzenia.

Niezależnie od wybranego systemu zielone ściany należy regularnie przycinać, aby zapobiec nadmiernemu rozrostowi roślin. Stała kontrola pod kątem obecności szkodników pozwoli w porę zastosować odpowiednie środki lecznicze. 

[product id="21166,21165,21167,24927,11642," limit="5" slider="true"]

Roślinna ściana w domu – dlaczego warto ją mieć?

Jakie są zalety zielonych ścian? Po pierwsze może ona stworzyć klimat miejskiej dżungli. Ponadto rośliny maja korzystny wpływ na jakość powietrza wokół nas, oczyszczając je z toksyn i nawilżając je. Nie od dziś wiadomo także, że zieleń relaksuje, tworząc doskonałą przestrzeń do wytchnienia po długich godzinach przed komputerem.

Efektowna konstrukcja zielonej ściany w salonie zajmuje niewielką część podłogi. Jej reprezentacyjna forma może stać się prawdziwą ozdobą domu i powodem do dumy zapalonych miłośników roślin doniczkowych. Domowe ogrody wertykalne poprawiają też akustykę w pomieszczeniu, pochłaniając pogłos i niwelując uliczne hałasy.

Ogród wertykalny – podsumujmy!

Decydując się na zieloną ścianę musimy przygotować się na spory nakład własnej pracy. Można również zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy, która stworzy wertykalny ogród poczynając od projektu, przez wybór roślin i systemu po montowanie we wcześniej przygotowanym miejscu.

Bez wątpienia natomiast taka forma uprawy roślin to świetne rozwiązanie zarówno do przestrzeni publicznych, jak i prywatnych domów i mieszkań. Walory estetyczne i korzyści zdrowotne sprawiają, że ogród wertykalny to rodzaj sztuki, którą docenią miłośnicy roślin we wnętrzach.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze roślin do swojego projektu - zgłoś się do nas! Z przyjemnością pomożemy!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium