Nie ma rośliny bez światła – wszystkie kwiaty potrzebują go do wzrostu i rozwoju. Zaspokojenie tej potrzeby jest szczególnie ważne w warunkach uprawy doniczkowej, która nie jest idealna dla roślin. W lasach tropikalnych intensywność światła różni się w zależności od warstwy lasu, jest ona jednak większa od oświetlenia w większości naszych mieszkań. Różnica ta szczególnie doskwiera roślinom jesienią i zimą, kiedy słońce pojawia się u nas zaledwie na kilka godzin. Dlatego warto postawić na doświetlanie roślin zimą.
Po co roślinom sztuczne oświetlenie? Korzyści z doświetlania roślin ozdobnych
Co może zachęcić miłośników roślin domowych do doświetlania zielonych podopiecznych? Powodem tego może być słabe oświetlenie naturalne lub chęć przedłużenia kwitnienia roślin doniczkowych. Ponadto dzięki doświetlaniu możliwe jest utrzymanie roślin przez cały rok w stanie wegetacji bez konieczności obniżania temperatury w celu wprowadzenia roślin w naturalny okres spoczynku. Poznaj korzyści doświetlania roślin i wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twoich okazów.
Jak rozpoznać niedobór światła słonecznego?
Brak światła powoduje, że rośliny stają się delikatniejsze, jaśniejsze, widoczna też jest ich etiolacja. Objawem niedoboru światła jest duża powierzchnia liści, pozbawiona jędrności i żywego zabarwienia. W początkowej fazie rośliny, którym brakuje światła, zwiększają bowiem powierzchnię jego odbioru, a więc liści, powiększając ich komórki. Zmienia się w ten sposób miękkość tkanek, liście wiotczeją i więdną. Ostatecznie roślina wytwarza małe liście na końcach pędów. Klasyczna monstera wytwarza małe listki bez charakterystycznych wcięć. Jeśli więc zastanawiasz się dlaczego liście monstery nie mają dziur, popraw jej oświetlenie przez zmianę miejsca w mieszkaniu lub zastosowanie sztucznego oświetlenia.
Innym objawem niedostatku promieni słonecznych jest fototropizm, czyli „wyciąganie się” rośliny w kierunku źródła światła. To zjawisko występuje również w przypadku, gdy ilość światła nie dociera ze wszystkich kierunków jednocześnie. W efekcie roślina deformuje się ta, ze często traci swój regularny pokrój. Podpieranie rośliny nie przyniesie tu efektów, skuteczne będzie jedynie regularne obracanie doniczki, zgodnie z tempem wzrostu rośliny.
Typowe objawy niedoboru światła:
Odbarwienie
Brak wystarczającego światła uniemożliwia produkcję chlorofilu, co skutkuje wyblaknięciem rośliny i przejściem w kolor żółty.
Patykowatość
Rośliny, które nie dostają wystarczająco dużo światła, zaczynają się wyciągać w kierunku źródła światła, co powoduje wydłużenie łodyg i wzrost liści w górę.
Pochylenie
Podobnie jak patykowatość, rośliny mogą się pochylać w kierunku światła, co może prowadzić do asymetrycznego wzrostu.
Powolny lub brak wzrostu
Brak światła hamuje procesy wzrostu rośliny, co może objawiać się mniejszymi liśćmi, wolniejszym rozwojem lub całkowitym zatrzymaniem wzrostu.
Długotrwała wilgotność gleby
Mniejszy wzrost oznacza mniejsze zapotrzebowanie na wodę, co może prowadzić do zatrzymania się wchłaniania wody przez korzenie, co z kolei może doprowadzić do gnicia korzeni.
Polepsz warunki oświetleniowe swoim roślinom
Zanim zdecydujemy się na wprowadzenie dodatkowego oświetlenia roślin, spróbujmy doświetlić wnętrze stworzeniem jak największej ilości powierzchni odblaskowych. Pomalowanie ciemnego wnętrza na biało będzie korzystne nie tylko dla roślin, ale także dla nas! Jeszcze lepszy efekt uzyskamy stosując duże lustra, których powierzchnia zwiększy poziom jasności dwukrotnie. Zadbajmy również o to, by liście roślin, które cierpią z powodu niedoboru światła, były czyste. Nawet najmniejsza warstwa kurzu może skutecznie ograniczyć możliwości fotosyntezy.
Lampy do doświetlania roślin domowych
Gdy oświetlenie w pomieszczeniu nie jest zadowalające, musimy zastosować sztuczne oświetlenie. Na rynku dostępne są specjalne żarówki i świetlówki, o odpowiednim spektrum światła dziennego. Nie należy mylić zwykłych domowych żarówek z oświetleniem dla roślin. Wszystkie domowe żarówki mają słabe spektrum, zbliżone do podczerwieni, co nie zadowala roślin. Ponadto tradycyjne żarówki zużywają dużo prądu i generują ciepło, a ich białe światło generuje energetyczne straty, ponieważ 1/3 energii żarówki jest przez rośliny odbijana.
Lampy jarzeniowe są bardziej ekonomiczne i wydzielają niewiele ciepła. Ich spektrum może być zróżnicowane w zależności od jakości produktu. Mają ograniczone promieniowanie, można je więc umieszczać blisko roślin. W odległości przekraczającej 50 cm lampy jarzeniowe będą dawały słaby efekt doświetlania roślin. Są natomiast odpowiednie do terrariów.
Najlepiej doświetlać rośliny lampami LED. To najbardziej energooszczędne i najwydajniejsze rozwiązanie, które cechuje się długą żywotnością. Nowoczesne lampy LED wytwarzają jednocześnie światło o różnej długości fal, tworząc barwę światła korzystnego dla roślin i jednocześnie odpowiedniego dla ludzkiego oka.
Odpowiednia barwa światła
W doświetlaniu roślin istotny jest dobór barwy światła. Chlorofil pochłania najwięcej światła niebieskiego (długość fal od 420 do 480 nanometrów) i jasnoczerwonego (długość fal od 640 do 680 nanometrów), znajdujące się w widzialnej partii spektrum światła. Światło niebieskie wspomaga otwieranie aparatów szparkowych, hamuje nadmierne wydłużanie pędów, poprawia też grubość liści, pobudzając ich rozwój. Natomiast dzięki czerwonemu światłu rośliny kwitną długo i obficie. Aby odtworzyć roślinom naturalne światło, najlepiej wybrać żarówki, które mają barwę od 6500 do 8000 K. Niestety ten kolor światła rzadko jest przyjemny dla oka, dlatego lampy można włączać nocą i wyposażyć w energooszczędny wyłącznik czasowy. Warto również skorzystać z określonych pór naświetlania, jeśli korzystacie z taniego prądu w danych godzinach, co pozwoli na oszczędności.
Moc żarówki w lampach do roślin
- Dla roślin cieniolubnych odpowiednia będzie żarówka o mocy 800-1000 lm, umieszczona w odległości 60 cm.
- Rośliny lubiące umiarkowane nasłonecznienie postaw w odległości 30-45 cm od lampy o mocy 3000-5000 lm.
- Natomiast okazy, które uwielbiają dużo słońca rosnąć będą najlepiej pod lampą o mocy 5000-25000 lm w odległości 15-30 cm.
Wsparcie roślin
Aby zapewnić roślinom składniki odżywcze do prawidłowego wzrostu, nie zapomnij o odpowiednim nawożeniu:
[product id=24927,21166,21167,21165,262"" limit="5" slider="true"]
Ile czasu doświetla się rośliny doniczkowe?
Największa trudność w doświetlaniu roślin polega na określeniu czasu działania lamp oraz odległości w jakiej należy ustawić kwiaty domowe w stosunku do źródła światła sztucznego. Warto wiedzieć, że czas naświetlania musi się zmieniać w zależności od pory roku, a co za tym idzie długości dnia. Zimą warto stosować sztuczne oświetlenie codziennie. Najczęściej wystarczy kilka godzin doświetlania roślin każdego dnia.
Trzeba oczywiście kontrolować reakcję kwiatów po dwóch tygodniach i zależnie od wyników zwiększyć lub zmniejszyć odległość od lamp lub czas naświetlania. W szczególnych przypadkach warto skorzystać z rady sprzedawcy specjalistycznych żarówek. Podpowie on jakich obliczeń należy dokonać.
Czy można za bardzo doświetlić rośliny?
Rośliny, podobnie jak ludzie, ulegają poparzeniom. W skutek nadmiaru światła naturalnego, a także sztucznego, liście pokrywają się beżowymi lub brunatnymi plamami, a ostatecznie usychają. W przypadku takiego porażenia nie trzeba nic obcinać, dopóki przypalony liść nie uschnie całkowicie. Odsuń roślinę od źródła światła i poczekaj na regenerację.
Pamiętajmy, że rośliny trzeba aklimatyzować, stopniowo udostępniając im dodatkowe oświetlenie, aby komórki mogły się przyzwyczaić. Na początku należy doświetlać rośliny doniczkowe przez ok. 1-2 godziny, zwiększając ten czas do 8-10 godzin. W ten sposób roślina przystosuje się do dużej ilości światła, a lampy nie doprowadzą do poparzeń.
Negatywne skutki będzie też miało wydłużanie czasu naświetlania. Może to doprowadzić do zaburzeń w fotosyntezie i procesach fizjologicznych. Roślina musi mieć czas, by “odpocząć” od światła, dlatego w doświetlaniu roślin doniczkowych warto zachować umiar.
Sprawdź najpiękniejsze rośliny do ciemnych miejsc:
[product id=967,215,1810,1960,2902,853,2411"" limit="8" slider="true"]