
Kalanchoe – pochodzenie, odmiany i pierwotne warunki
Roślina, jaką jest kalanchoe, znane również jako żyworódka lub płodnolist, należy do rodziny gruboszowatych. Na całym świecie można wyróżnić około 200 jej odmian. Kalanchoe pochodzi z południowej Afryki, dlatego możemy sugerować, jakie będą najlepsze warunki do jej uprawy.
Pielęgnacja Kalanchoe – stanowisko, podłoże, podlewanie i nawożenie
Uprawa kalanchoe w domu nie jest trudna, dlatego warto mieć chociaż jeden okaz u siebie. Opłaca się mieć na uwadze także fakt, że nie jest to roślina jednoroczna, tak jak niektórzy sądzą i pozbywają się jej po przekwitnięciu. Z racji tego, że kalanchoe jest sukulentem, należy dobrać odpowiednią pielęgnację i podlewanie, aby rosła bez problemów.
Zacznijmy od stanowiska, powinno być ono stosunkowo jasne i słoneczne. Dlatego też można Kalanchoe ustawić na parapecie, pamiętając jednak aby roślina nie została poparzona przez zbyt mocne promieniowanie latem. Jeśli chcemy jej zapewnić idealne warunki do kwitnięcia, warto zimą obniżyć temperaturę otoczenia do ok. 15 stopni Celsjusza.
Idealnym podłożem dla kalanchoe będzie żyzna ziemia rozpulchniona np. perlitem lub keramzytem - podłoże dla sukulentów. Dzięki temu woda nie będzie zalegać zbyt długo po podlaniu. Przy dostarczaniu kolejnej porcji wody, należy zwrócić uwagę na to czy podłoże wyschło. W przeciwnym razie można narazić roślinę na gnicie i choroby grzybiczne. W okresie wegetacyjnym warto kalanchoe nawozić preparatem do roślin zielonych.
Dlaczego warto uprawiać kalanchoe? Jakie są zalety tej rośliny?
Jeśli już wiesz, w jaki sposób pielęgnować kalanchoe, czas wspomnieć o jej zaletach. Pierwszą z nich, z którą spotykamy się już przy jej zakupie, jest cena - żyworódki są stosunkowo tanimi roślinami w zakupie. Dlatego też często wybierana jest jako podarunek dla bliskiej osoby, na Dzień Kobiet czy imieniny. Kolejnym plusem jest wspomniana prosta uprawa i łatwość zapewnienia określonych warunków takich jak np. rzadkie podlewanie.
W okresie letnim często można spotkać kalanchoe na balkonach i tarasach. Z racji tego, że jest to roślina wieloletnia, można ją co roku zimować w pomieszczeniu, a w okresie wyższych temperatur wystawiać na zewnątrz. Małe rośliny, jakimi są między innymi wszystkie odmiany kolorystyczne kalanchoe to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają dużo miejsca do przechowywania i uprawy roślin w domu.
Zaletą Kalanchoe jest także jej sposób rozmnażania. Wystarczy uciąć wierzchołki pędów, a następnie je ukorzenić w wilgotnym podłożu z dodatkiem produktu ukorzeniającego. Idealnym do tego momentem będzie czas po przekwitnięciu i wypuszczeniu młodych pędów. Jeśli chcesz stworzyć w swoim domu przytulny klimat i wypełnić puste przestrzenie roślinami, polecamy najładniejsze kwiaty doniczkowe dostępne w naszym sklepie.