Skontaktuj się z nami już teraz!

Zapytaj nas

Przegląd domowych roślin zimnolubnych

0
Przegląd domowych roślin zimnolubnych

Rośliny lubiące zimno? Z pewnością masz je w swoim mieszkaniu i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Nigdy nie dziwiło Cię, że zimą i jesienią, mimo ograniczonego dostępu do słońca, niektóre kwiaty kwitną w najlepsze, puszczają pąki, a także zachwycają intensywną zielenią? A zastanawiało Cię czasami, dlaczego rośliny doniczkowe lepiej radzą sobie w chłodnej sieni niż przy ciepłym kaloryferze? To bardzo ciekawy temat, o którym z przyjemnością Ci opowiemy!

Dlaczego niska temperatura jest tak ważna dla roślin?

Wbrew pozorom określenie “rośliny zimnolubne” jest używane w szerszym znaczeniu niż powinno to być robione. Nawet kwiaty lubiące wysokie temperatury i przebywające w tropikalnym klimacie, zimową porą powinny przejść w stan spoczynku. Ochłodzenie, mniejszy dostęp do światła, a także delikatnie przesuszone podłoże - są to znaki, które zapowiadają dla rośliny odpoczynek. Co się stanie, kiedy kwiaty doniczkowe zimnolubne będą przebywać w zbyt dużej temperaturze zimą? Przede wszystkim:

  • zostaną pobudzone do działania, co wiąże się ze wzrostem łodyg oraz liści,
  • ich liście i świeże pędy staną się blade oraz skarłowaciałe, gdyż nie będą miały wystarczająco światła, aby się rozwinąć.

W szczególności zimą, kiedy chętnie rozkręcamy kaloryfery, rośliny doniczkowe lubiące zimno powinny być odsunięte możliwie daleko od źródeł ciepła (grzejników, ciepłych nawiewów, piecyków itd.). Świetnie będą się one czuły w sieni, na nieogrzewanym korytarzu, na delikatnie ogrzewanej werandzie, czy też w zimowym ogrodzie, na balkonie. Niektóre kwiaty lubiące zimno lubią nawet, gdy temperatura spada do 5 - 12°C! Warto o tym pomyśleć, wybierając poszczególne gatunki do mieszkania. 

Rośliny lubiące zimno - najpopularniejsze gatunki

Jak wspomnieliśmy rośliny zimnolubne doniczkowe są wśród nas (i w tym przypadku nie mówimy o kwiatach, które udają się na sezonowy/zimowy odpoczynek). Poniżej wymienimy 2 odmiany, które w szczególności upodobały sobie chłodne stanowiska.

Begonia

Jeżeli chodzi o rośliny doniczkowe zimnolubne, to begonia zajmuje szczególne miejsce. Najbardziej urokliwa jest na przełomie jesieni oraz zimy, kiedy to pięknie zakwita. Dostępna jest wielu odmianach, które różnią się od siebie finezyjnymi liśćmi o ciekawym pokroju i kolorze. 

Eonium drzewiaste 

Kto powiedział, że zimnolubne kwiaty doniczkowe nie mogą być sukulentami? Eonium jest tu świetnym przedstawicielem całej grupy, Roślina ta ma piękne liście układające się na kształt rozety - ich kolory (w zależności od gatunku) mogą być intensywnie zielone, a nawet przechodzące w fiolety. Jak na rośliny doniczkowe zimnolubne przystało, Eonium doceni, jeżeli dasz mu zimą odpocząć w temperaturze 15-18°C. 

Rośliny lubiące zimno są różne - naprawdę jest w czym wybierać! Oprócz nich zachęcamy do przejrzenia innych, równie atrakcyjnych oraz ciekawych okazów, znajdujących się, np. w tej zakładce: rośliny ogrodowe. Oczywiście wśród nich można także znaleźć rośliny zimolubne - zachęcamy do zapoznania się z informacjami w opisach. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium