Skontaktuj się z nami już teraz!

Zapytaj nas
Darmowa dostawa paczkomat od 99zł
Kurier od 249zł

Rozmnażanie zamiokulkasa - krok po kroku

0
Rozmnażanie zamiokulkasu - krok po kroku

Zamiokulkas - rozmnażanie z łodygi, liścia, a może poprzez podział? W dzisiejszym artykule podpowiemy co jest bardziej efektywne. Warto zainteresować się tym tematem, gdyż zamiokulkas jest popularną rośliną doniczkową, która zachwyca swoją wytrzymałością i łatwością w pielęgnacji. Pochodzi ona z Afryki, a jej charakterystyczną cechą są grube, mięsiste liście, służące do magazynowania wody. Warto ją rozmnażać i tym sposobem zazielenić mieszkanie. 

Rozmnażanie zamiokulkasa z łodygi 

Skutecznym sposobem na to, jak rozmnożyć zamiokulkasa, jest ukorzenienie zdrowej łodygi z głównego pędu. Powinna ona mieć co najmniej kilka liści i być wolna od chorób, szkodników i jakichkolwiek niepokojących zmian. Należy ją uciąć zaraz przy ziemi, a następnie poczekać aż rana po cięciu uschnie. Dopiero wtedy można włożyć ją do wody - korzenie powinny pojawić się po miesiącu albo dwóch. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość i monitorować cały proces. 

Jak widać rozmnażanie zamiokulkasa w ten sposób jest bardzo proste. Jeżeli łodyga zacznie gnić w wodzie, to należy jej końcówkę odciąć i powtórzyć cały proces. Wodę trzeba wymieniać sadzonce najlepiej raz w tygodniu. Gdy korzenie osiągną długość minimum 3 centymetrów, można je zasadzić w doniczce. 

Pobranie sadzonki z liścia 

Jak rozmnażać zamiokulkasa z liścia? Sposób jest równie prosty jak poprzedni, jednak zdecydowanie dłuższy, gdyż na pierwsze korzenie trzeba czekać nawet do 6 miesięcy. Ukorzeniać można w wodzie oraz bezpośrednio w ziemi (najlepiej w przepuszczalnej mieszance z torfem, piaskiem i podłożem do kaktusów).

  • W pierwszej kolejności należy wybrać zdrowy i dorodny liść - nie powinien on mieć żadnych uszkodzeń ani oznak choroby. Nie może także żółknąć. 
  • Liść należy urwać z ogonkiem, który umieszcza się w wodzie albo bezpośrednio w ziemi. 
  • Zamiokulkasy to sukulenty, które podczas uprawy nie potrzebują dużo wody i wilgoci. Nie można jednak dopuścić do przesuszenia małych sadzonek.

To cały sekret odnośnie tego, jak rozmnażać zamiokulkasa z liścia. Finalnie sadzonkę należy ustawić na jasnym stanowisku. Unikaj jednak bezpośredniego światła słonecznego.

Rozmnażanie poprzez podział 

Czy jest coś prostszego od rozmnażania z łodygi zamiokulkasa? Oczywiście! Tego typu kwiaty doniczkowe mają korzenie oraz bulwy, które w trakcie przesadzania można szybko podzielić. Podczas rozrywania należy jedynie uważać na to, aby nie uszkodzić rośliny. To też idealny moment na zabiegi pielęgnacyjne. Warto chociażby usunąć maślane korzenie, czy też przegniłe bulwy. 

Zamiokulkas - jak rozmnażać? W niniejszym artykule podaliśmy trzy sposoby, z którymi warto eksperymentować w domu. Przy każdej z nich należy się uzbroić w cierpliwość, gdyż proces wykształcania korzeni potrafi trwać nawet do sześciu miesięcy. Jako gatunek zamioculcas rozrasta się wolno. Dobrze czuje się on w ciasnych doniczkach. Podlewać należy go regularnie, jednak oszczędnie. Nadmiar wody może doprowadzić do przegnicia bryły korzeniowej. Aby tego uniknąć warto zatroszczyć się o warstwę drenażu i przepuszczalne podłoże. 

Jak widać rozmnażanie zamiokulkasa nie jest trudne. Jeżeli szukasz innych roślin do swojej kolekcji, to koniecznie odwiedź nasz sklep, gdzie znajdziesz różnorodne kwiaty domowe. Dzięki naszym opisom szybko sprawdzisz ich wymagania i będziesz wiedzieć jakiego nawożenia, podlewania oraz nasłonecznienia potrzebują, aby pięknie rosnąć i wypuścić nowe pędy. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium