
Zastanawiasz się, czym dokładnie są sukulenty, jak dbać o nie oraz czy kwitną? Dzisiaj odpowiemy na najczęściej nurtujące pytania osób, które zakupiły nową roślinę i chcą ją utrzymać przy życiu przez długi czas. Kilka wskazówek, które pozwolą na uprawę kaktusów oraz innych okazów z tej grupy roślin, jaką są sukulenty.
Sukulenty – jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych w domu. Jakie są rodzaje sukulentów?
Sukulenty to rośliny wbrew pozorom jedne z częściej spotykanych rodzajów w domach, tym bardziej jeśli wybierają je osoby zapominające o ich pielęgnacji. Nie wymagają poświęcania wiele uwagi, ale o ich uprawie później. Najpopularniejsze sukulenty to między innymi kaktusy. Do tej grupy roślin można też zaliczyć między innymi aloes, grubosza, grudnika, sansewierię, patyczaki czy żywe kamienie.

Ze względu na swoją budowę i sposób gromadzenia wody wyróżniamy sukulenty liściowe oraz pędowe. Te pierwsze zatrzymują płyny w grubych i mięsistych liściach, które pokryte są grubą warstwą wosku, zabezpieczającego parowanie. Do tej grupy możemy zaliczyć np. grubosze. Sukulenty pędowe, jakimi są między innymi kaktusy to rośliny gromadzące wodę w zgrubiałych pędach. Przy takiej postaci, liście przekształcone są w ciernie.
Jak dbać o sukulenty, kaktusy – uprawa sukulentów krok po kroku
Sukulenty – jak dbać? Opis ich pielęgnacji zaczniemy od podłoża i doniczki. Jaka ziemia do sukulentów będzie bowiem najlepsza? Mocno przepuszczalna. Najlepiej jeśli zmieszamy ziemię uniwersalną z dużą ilością piasku, żwirku i perlitu. Jeśli chcesz, możesz wybrać także gotową mieszankę przygotowaną przez sklepy ogrodnicze. Najlepszą doniczką do uprawy sukulentów będzie wersja gliniana, która bardzo dobrze odprowadzana nadmiar wody z podłoża. Po zakupie warto je przesadzić do dedykowanej mieszanki.
Jak często podlewać kaktusy i jak podlewać sukulenty? Z racji tego, że są to rośliny przystosowane do życia w suszy i miejscach bez dłuższego dostępu do wody, powinniśmy wziąć do pod uwagę przy ich podlewaniu. Sukulenty lubią dobrze przeschnąć przed ponownym dostarczeniem wody do podłoża. Trzymając je w miejscu nasłonecznionym (najczęściej będzie to południowy parapet) unikniemy gnicia korzeni i pędów. Warto je co jakiś czas nawozić, aby dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych, a niektóre okazy nawet pobudzić do kwitnienia.
Dlaczego warto uprawiać najpopularniejsze sukulenty w domu? Czy można trzymać sukulenty w szkle?
Jeśli już wiesz, jak dbać o kaktusy oraz co ile podlewać sukulenty, podpowiemy teraz, dlaczego warto wybrać je jako zieloną ozdobę do swojego mieszkania czy domu? Dużą ich zaletą dla niektórych będzie niewielki rozmiar. Niektóre rośliny zielone doniczkowe potrafią osiągać nawet kilka metrów, a większość sukulentów nie dorasta do bardzo dużych wysokości. A jeśli już, to potrzeba na to sporo lat. Kolejnym plusem jest rzadkie podlewanie. Jeśli często wyjeżdżasz albo po prostu zapominasz podlać, kaktusy będą idealnym dla Ciebie wyborem. Aranżując swój zielony kącik, możesz zwrócić uwagę także na inne małe rośliny doniczkowe.