Skontaktuj się z nami już teraz!

Zapytaj nas
Darmowa dostawa paczkomat od 99zł
Kurier od 249zł

Szkodniki roślin pokojowych – co zagraża domowej zieleni?

0
Szkodniki roślin pokojowych – co zagraża domowej zieleni?

Szkodniki roślin pokojowych mogą w sezonie wegetacyjnym przylecieć z zewnątrz. Często przyczyną wystąpienia kolonii jest jednak przyniesienie wraz z zanieczyszczonym podłożem czy nawet nową rośliną. Dlatego tak ważne jest wybieranie pewnych, profesjonalnych punktów sprzedaży. Roślinom pokojowym można pomóc – odpowiednie zabiegi sprawiają, że szkodniki rzadziej występują, a nawet w razie żerowania straty są mniej odczuwalne.

Co robić, a czego nie robić, by rośliny pokojowe nie stały się podatne na szkodniki?

+ Regularnie zraszać rośliny (oczywiście te, które tego wymagają). Większość kaktusów i sukulentów nie lubi zraszania. Nie zrasza się roślin, które w danym momencie kwitną.

+ Stosować nawilżacze powietrza w przypadku problemu z suchym powietrzem (wilgotnością poniżej 40%). Oba powyższe działania zmniejszają ryzyko wystąpienia przędziorka.

+ Zachować higienę podczas wykonywania różnorodnych prac pielęgnacyjnych.

- Unikać używania ziemi ogrodowej, w której mogą występować m.in. szkodliwe owady i chorobotwórcze nicienie.

- Nie kupować roślin w sklepach wielobranżowych czy dużych marketach. Często są tańsze, zaniedbane, a czasem traktowane po macoszemu (np. brak wyznaczenia konkretnego pracownika do pielęgnacji).

- Nie dopuszczać do przenawożenia azotem. Nawozów nie stosować zbyt późno (tylko do końca lata). Silne stosowanie nawozów, zwłaszcza z wysoką zawartością azotu, zwiększa m.in. podatność na mszyce.

- Unikać wystawiania roślin na czynniki stresotwórcze, np. przemrożenia przy zimowym wietrzeniu pomieszczenia, podlewania zimną wodą prosto z kranu, utrzymywania nadmiaru wilgoci w glebie, itp.

Groźne i pospolite szkodniki roślin pokojowych:

Przędziorki – to roztocza, które mogą pojawić się „znikąd”. Zwykle żerują na spodniej stronie blaszek liściowych. Wysysają sok z roślin powodując punktowe plamy, a później zwijanie i opadanie liści. Łatwo je rozpoznać, gdyż tworzą delikatne pajęczynki. Pojedyncze szkodniki mają postać ciemnych punkcików, ledwie widocznych gołym okiem. Występują jednak w dużych grupach. Rozpoznanie nie sprawia problemu. Przędziorkom sprzyja suche podłoże i suche powietrze.

Mszyce – to kolejne „wszędobylskie” szkodniki występujące zarówno w ogrodzie jak i w domu. Mają ciało o długości 2-5mm, o różnej barwie (np. szarej lub zielonej). Odnóża są cienkie i długie. Spotyka się zarówno formy uskrzydlone jak i bezskrzydłe. Żerują w koloniach, szybko rozmnażają się. Symptomy są podobne jak powyżej. Wydzielają kleistą spadź, która zalega na liściach i zielonych pędach. To pożywka dla grzybów sadzakowych. Spadź może również przyciągać mrówki, dla których jest przysmakiem (są to cukry nierozkładane przez organizmy mszyc). Dlatego pojawienie się mszyc w domu może wiązać się dodatkowo z inwazją mrówek. W dodatku mszyce są wektorem chorób wirusowych roślin. Często pojawiają się na roślinach osłabionych, wątłych, nadmiernie nawożonych.

Mączlik szklarniowy – owad wygląda jak biała, delikatna, smukła „muszka”. Ma długość ciała do 2mm. Wystarczy potrząsnąć rośliną, a za chwile unosi się nad nią chmara mączlików. Powodują punktowe plamy na zielonych organach roślin. Mocno porażone liście opadają.

Wciornastki – to owady o wydłużonym ciele długości do 2mm. Są białe, brązowe lub czarne. Kojarzą się z „kreseczkami”. Rezultatem ich żerowania jest powstawanie na roślinach białych lub żółtych plam (często z czerwoną obwódką). Powodują także brunatnienie kwiatów i zwijanie płatków. Często gromadzą się na liściach wzdłuż nerwu głównego. Nie gardzą gatunkami o twardych blaszkach liściowych. Często występują u palm, krotonów, anturium oraz storczyków.

Wełnowce – to jeden ze szkodników najtrudniejszych do zwalczenia. Jego ciało chroni narośl, która przypomina strzępki wełny (stąd nazwa). Wełnowce żerują głównie na dolnej stronie blaszek liściowych oraz na pędach. Wydzielają rosę miodową, która zwiększa ryzyko występowania chorób grzybowych u roślin.

Miseczniki i tarczniki – owady są trudne do zwalczania, gdyż ich ciało chronią twarde, chitynowe tarczki (zwykle o śr. 3-5mm). Zwykle mają ciemną barwę. Często żerują na pędach. Powodują powstawanie plam i przebarwień, a w przypadku silnej inwazji zamieranie stopniowe zamieranie roślin.

Skoczogonki – występują w podłożu i najczęściej nie czynią roślinom krzywdy. To stawonogi o wydłużonym ciele długości 2-3mm. Zwykle żywią się materią organiczną znajdującą się w glebie, jednakże w przypadku braku pokarmu mogą uszkadzać rośliny. Jeśli dochodzi do masowego występowania, są widoczne w wierzchniej warstwie podłoża. Niszczą system korzeniowy prowadząc do żółknięcia, a potem zamierania roślin.

Ziemiórki – to drobne muchówki, osiągające 2-4mm długości. Przybierają charakterystyczną, przyczajoną pozę, kojarzącą się z komarem. Działają podobnie jak skoczogonki – mogą żywić się materią organiczną, ale przy masowym występowaniu uszkadzają korzenie i młode pędy. Do takich sytuacji może dojść, gdy roślina gorliwie podlewana zostaje przesuszona.

Jak zwalczać szkodniki roślin pokojowych?

Większość szkodników zwalcza się stosując środki ochrony dostępne w sklepach ogrodniczych. Można przyjąć zasadę, że jeśli żerowanie nie jest masowe stosuje się preparaty ekologiczne, a dopiero w przypadku wzmożonego problemu sięga po chemię. Do zwalczania przędziorków używa się oddzielnych preparatów – akarycydów. Jeśli jest to możliwe zabiegi przeprowadza się w miejscu otwartym, np. wiosną czy latem – na balkonie lub w pomieszczeniu rzadziej używanym. Zwykle potrzeba 2-3 zabiegów wykonywanych co 5-7 dni (oczywiście należy kierować się instrukcjami opracowanymi przez producenta). Tak zwalcza się m.in. mszyce, wciornastki i mączliki. Przędziorka można zwalczyć przez częste zraszanie oraz kąpiele roślin. Wełnowce, tarczniki i miseczniki ciężko zlikwidować insektycydami (środkami na owady). Zaleca się natomiast usuwać je ręcznie (wykałaczka, szmatka nasączona alkoholem), a dopiero po zabiegu zastosować preparat owadobójczy (na wszelki wypadek). W przypadku wełnowców chemią warto potraktować także donice i sąsiednie rośliny. W przypadku szkodników żerujących w podłożu pomocne może być przesadzenie roślin do tej samej donicy – ale z wymianą większości podłoża. Skoczogonki można zlikwidować przez umieszczenie donicy w pojemniku z wodą na kilka godzin. Mankament – wiele roślin nie toleruje tak długiej ekspozycji na wilgoć. Ponadto warto używać tabletek lub pałeczek nawozowo-owadobójczych lub owadobójczych. Owady latające, np. ziemiórki czy mączliki można ograniczyć wieszając na roślinach tablice lepowe.

Żółty lep do doniczek na ziemiórki kupisz TUTAJ

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium