Skontaktuj się z nami już teraz!

Zapytaj nas
Darmowa dostawa paczkomat od 99zł
Kurier od 249zł

Modne rośliny pokojowe – TRENDY na 2023 rok

0
Modne rośliny pokojowe – trendy na 2023 rok

W uprawie roślin pokojowych można zaobserwować modę na konkretne gatunki, które nierzadko po latach traktowania po macoszemu wracają do łask. Taką drogę przeszła m.in. sansewieria gwinejska, nazywana potocznie „językiem teściowej”. Inne rośliny doniczkowe stają się modne, gdyż dobrze komponują się w wiodących stylach urządzania wnętrz lub wyglądem wpasowują w tendencje zakupowe, np. roślin o dużych liściach. Są to m.in. powody popularności monstery dziurawej. Które ciekawe rośliny doniczkowe podbijają serca miłośników kwiatów w 2023 roku?

Rośliny pokojowe – skąd bierze się moda?

Na popularność konkretnych roślin wpływa kilka czynników. Duże walory dekoracyjne to oczywistość, chociaż jednocześnie jest to sprawa subiektywna. Istotna jest łatwość w uprawie, w końcu nie każdy ma czas i wiedzę, by „bawić się” z gatunkami o dużych wymaganiach. Pewien wpływ ma także zaistnienie rośliny w mediach, łatwa dostępność w sklepach i uniwersalność aranżacji. To swoistego rodzaju perpetuum mobile, które samo napędza się i nabiera prędkości. Przykłady można mnożyć, poza wspomnianymi sansewierią i monsterą warto wymienić zielistkę czy zamiokulkasa. Które gatunki mają szansę na top w 2023 roku?


Wydaje się, że po „floro-szale” na rośliny o spektakularnych, zielonych liściach przyszedł czas na gatunki i odmiany „wielobarwne” w szerokiej palecie kolorów (chociaż nie tylko).

Top 5 modnych roślin pokojowych:

5 – Aglaonema zmienna

Za aglaonemą zmienną (Aglaonema commutatum) przemawia bogactwo odmian. Są na tyle różnorodne, że można stworzyć barwną aranżację, np. na parapet lub do kwietnika z wykorzystaniem jednego gatunku. Przykłady to m.in. aglaonema ‘Osaka’ z ubarwienia przypominająca niektóre pstrokate odmiany diffenbachii, ‘Pink Star’ do podziwiania której nie potrzeba różowych okularów, elegancka zielono-srebrzysta ‘Silver Bay’ i biało-zielona ‘White Joy’. Aglaonemy są w dodatku łatwe w uprawie i nie osiągają dużych rozmiarów (łatwo znaleźć dla nich miejsce).

4 – Koleus Blumego

Koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides), potocznie nazywany „pokrzywką”, a od niedawna zaliczany do plektrantusów od dekad ma swoich zwolenników. Zwykle jednak uprawiano 2-3 warianty odmianowe. Dziś wybór jest znacznie większy. Przykładem mniej oklepanych odmian jest żółtozielony ‘River Walk’ i pomarańczowo-czerwony ‘Wall Street’. Dlaczego to czas koleusa? Przede wszystkim w ostatnich latach mocno rozwinęła się uprawa roślin balkonowych i tarasowych (dotyczy to nie tylko jadalnych gatunków). Koleus Blumego jest uprawiany przez cały rok w domu, ale od późnej wiosny do jesieni może być wynoszony na zewnątrz. Jest krótkowieczny, dlatego można traktować go jako roślinę sezonową. Świetnie nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji, np. na balkonie z „komarzycami”, w domu z trzykrotkami. Wymaga jedynie regularnego podlewania i rozproszonego światła.

3 – Cibora zmienna

Jeszcze kilka dekad temu cibora zmienna (Cyperus alternifolius), potocznie nazywana „papirusem” dekorowała większość domów, w których uprawiało się kwiaty doniczkowe zielone. Ceniono ją za oryginalny wygląd i łatwość uprawy (dobra dla dzieci, aby nauczyły się podstaw ogrodniczego „fachu”). Później z niewiadomych przyczyn moda przeminęła, a roślina poniekąd poszła w zapomnienie. W ostatnich latach popularność cibory wzrosła na tyle, że spotyka się ją nawet w oczkach wodnych i na balkonach. Prawdopodobnie czeka ją podobny los, co sansewierię, która również była pomijana przez dekady, by powrócić w chwale. Dziś elegancki „papirus” znowu jest krzykiem mody. Efektownie wygląda ustawiony pojedynczo – bez kompozycji. Nie przeszkadza brak różnorodności odmianowej.

2 – Pilea

W przypadku pilei mowa jest nie tyle o jednym gatunku, co o całym rodzaju. Do tej pory najbardziej rozpoznawalnym przedstawicielem grupy był „pieniążek”, czyli pilea peperomioides. Jednakże coraz częściej stawia się także na rośliny posiadające liście barwne i o kędzierzawej powierzchni. Do wartościowych gatunków, które wzbogacają roślinne aranżacje wnętrz zalicza się m.in. Pileę ‘Norfolk’ oraz ‘Aluminium’, które posiadają srebrzyste akcenty na blaszkach liściowych. W donicach imitujących ludzkie głowy i twarze (jeden z trendów aranżacyjnych) dobrze nadają się rośliny „fryzurowe”, tj. pilea depressa i pilea glaucophylla.

1 - Filodendron

Filodendrony (Philodendron) są po prostu skazane na sukces! To pierwszy „koszyk” wśród roślin pokojowych, czyli najwyższa półka na równi z „monumentalną” monsterą czy „żelaznym” zamiokulkasem. Przemawia za nią wszystko: duże walory dekoracyjne, bogactwo różnobarwnych odmian, uniwersalność (można uprawiać jako formę pienną lub wolnostojącą, np. na kratownicach lub palikach bambusowych) oraz dopasowanie do różnych stylów urządzania wnętrz. Łatwo tworzyć kompozycje. Oprócz typowych zielonych filodendronów lub odmian „pstrokatych” można nabyć także osobliwości, np. brunatnoburgunowego ‘Black Cardinal’, żółty ‘Neon’ czy ‘Prince of Orange’, u którego prawie każdy liść jest innego koloru. Filodendrony zdobią europejskie domy, a w cieplejszych krajach także ogrody od 1793 roku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium