
Nawet w domu piękne i delikatne rośliny narażone są na atak szkodników, które je osłabiają, infekują, a w ostateczności doprowadzają do obumarcia. Wełnowce - bo o nich skupimy się w dzisiejszym wpisie - to prawdziwa plaga i zgroza dla wszystkich miłośników zieleni. Jak je rozpoznać i z nimi walczyć? Odpowiadamy na te pytania.
Wełnowce - czym tak właściwie są?
Zanim pobiegniesz do sklepu po preparaty na wełnowce upewnij się, że to właśnie z nimi masz do czynienia. Są to pluskwiaki, które rozpoznasz po:
- niewielkich rozmiarach. Dorosłe wełnowce mogą mieć od 5 do 6 mm,
- charakterystycznym korpusie. Wyglądają tak, jakby były pokryte cienką warstwą waty. Mogą mieć przy tym różne odcienie bieli, przeplatającej się z różem.
W jaki sposób uniknąć ataku wełnowców? Przede wszystkim należy bacznie obserwować kwiaty, które niedawno kupiliśmy - to na pokładzie ich liści i łodyg najczęściej przedostają się do naszych mieszkań nieproszeni goście. Na jakiś czas warto odseparować nowe rośliny doniczkowe od swojej zielonej kolekcji, aby w razie czego zdusić niechcianą plagę u źródła.

Jak wełnowce wpływają na rośliny?
Wełnowiec - zwalczanie tego pluskwiaka jest czasochłonne, zwłaszcza gdy zdąży się już rozmnożyć. Bardzo ważne jest zatem, aby natychmiast podjąć odpowiednie działania. Pierwszymi oznakami ataku są:
- białe plamki na liściach - po preparat na wełnowca warto sięgnąć w chwili, kiedy na liściach roślin zaczną pojawiać się białe, włochate plamki. Po dłuższym czasie zauważalne będą one również na łodygach (zwłaszcza w okolicach nasady liścia),
- żółknące i zwieszające się liście, które z czasem obumierają.
Wraz z atakiem wełnowców pojawiają się także lepkie ślady na liściach. Jest to tak zwana rosa miodowa, która powstaje z chwilą, kiedy szkodniki pożywiają się sokami rośliny.
Zwalczanie wełnowca - naturalne sposoby
Jest kilka sposobów na to, jak się pozbyć wełnowca. Jeżeli szkodnik zostanie wykryty stosunkowo szybko, to można wykorzystać domowe rozwiązania. Są one dużo bardziej przyjazne dla środowiska, przez co mają wielu zwolenników w gronie doświadczonych ogrodników. Podczas zwalczania wełnowców można chociażby sięgnąć po:
- płyn do naczyń albo mydło - należy przygotować z nich roztwór, rozcieńczając 25 g mydła w 100 ml wody. Następnie nasączonym wacikiem trzeba przemyć dokładnie liście i łodygi z każdej strony. Z miejscami trudnodostępnymi mogą pomóc nam patyczki higieniczne,
- spirytus lub ocet - jak zwalczyć wełnowce tym sposobem? Należy postępować identycznie jak z mydłem. Roztwór powinien być stworzony w proporcji 1:1 z wody i spirytusu lub octu. Po zabiegu liście rośliny należy starannie obmyć. Robimy to delikatnie, aby woda nie dostała się do doniczki. Cały proces powtarzamy po kilku dniach - i tak do skutku.
Są to domowe sposoby na to, jak się pozbyć wełnowca. Nie można także zapomnieć o przesadzeniu rośliny, gdyż szkodniki mogą skrywać się w jej korzeniach.
Ostateczne rozwiązanie
Gdy mimo starań plaga wygłodniałych insektów wciąż żeruje na Twojej roślinie, warto sięgnąć po specjalne preparaty na wełnowce, które mają duże stężenie substancji aktywnych. Często działają podwójnie. Atakują pluskwę kontaktowo albo przenikają do rośliny. W ten sposób żywiące się sokiem wełnowce nie mają szans. Zawsze należy się stosować do zaleceń producenta, znajdujących się na ulotce.
Aby uniknąć plag kupuj rośliny w sprawdzonym miejscu. Jako profesjonalny sklep polecamy Ci kwiaty domowe z naszej szklarni, które nienagannie się prezentują i są zdrowe.